Chlapi

Setkání mužů – od prosince opět každé 2. úterý v měsíci od 20 hod. v KC Farní dvůr,
kontakt: br. Andrzej Żak, (tel: 731 094 086, e-mail:[email protected])

chlapi

Ohlédnutí za…

Napnout plachty… aneb výprava mužů do Polska
V naší farnosti se jednou měsíčně v úterý schází společenství mužů. O tom, že to není jen posezení a klábosení v komunitním centru, svědčí jejich úžasná zářijová výprava
za plachtěním na polských jezerech. Naše dobrodružství začíná v Praze při plánování výletu, na kterém chceme zdolat Niskou přehradu, naučit se alespoň základy nové dovednosti – plachtění – a zažít společné chvíle mimo běžné denní povinnosti. Autorem myšlenky byl Fanda, který zajistil i zkušeného Kapitána, svého švagra Václava. Původní plán vyjet na jedné velké plachetnici, která by pojala až 15 lidí se změnil. Kvůli nedostatku vody v Niské přehradě jsme se museli rozdělit na tři menší plachetnice. Tím vznikla potřeba tří kapitánů, kteří by bezpečně doprovázeli posádky při plavbě. S touto novinkou jsme v pátek odpoledne vyrazili na cestu, abychom se do večera stihli ubytovat v kempu a odpočinuli si před plavbou. Večer jsme společně oslavili šťastný příjezd a těšili se na příští den. Ráno nás probudil krásny výhled z chatek přímo na přístav, který jsme při nočním příchodu plně nepoznali. Zanedlouho přijel instruktor a kapitán Václav, který s sebou naštěstí vzal svého 15letého syna Jáchyma a zachránil tím třetí posádku od jistých potíží. Po základním školení o větru, plachtách a ovládání plachetnice jsme se rozdělili na 3 týmy, vzali plachty, vesty a pádla a vyrazili vstříc neznámu. Hlavním kapitánem byl Václav s posádkou ve složení Vláďa, Matěj, Franta a Dan. Druhým kapitánem byl Fanda s posádkou Rasťo, Filípek, Petr a Jarda. A třetí posádce – Karel, Andrzej, Dano, Danko – velel Jáchym. Odpádlovali jsme z přístavu, vytáhli plachty a začalo hledání správného větru. Ovládání kormidla se ukázalo být zábavné, protože dokázalo zajistit například správný směr a tím rychlost, nebo vystrašit posádku nečekanými pohyby. Postupně jsme ale nabírali odvahu a těšili se z napnutých plachet. Směřovali jsme proti větru k ostrovům a na jednom z nich jsme zakotvili. Jako první na ostrov doplula posádka Václava, která připravila oheň. Po krátkém oddechu a obědu jsme nasbírali dřevo pro večerní táborák a naložili ho do plachetnic. V kempu totiž nebylo dřevo :). Následovala nejhezčí část plavby. Sluníčko vykouklo z mraků a ideální vítr nám umožnil plachtit bezpečně sem a tam. Nejistota se vytrácela a měnila se v radost a nadšení. Zkoušeli jsme různé náklony a rychlosti větru. Bylo to fakt vzrušující. Do západu slunce jsme všichni šťastně dopluli do přístavu. Vynosili jsme dřevo a vyčistili lodě. O večerní mši v altánku se postaral Karel. Ten nás pak kvůli povinnostem opustil. A zbytek výpravy se už chystal na táborák. Všechno přivezené dřevo jsme poctivě spotřebovali. Únava z celodenní plavby se brzo projevila a do půlnoci vše spalo. Příští den jsme cestou zpátky na doporučení Andrzeje navštívili vyhlídku Bardo s křížovou cestou. Byl tam krásný výhled na celé město a byla to zároveň naše poslední aktivita na této výpravě, poté jsme nasedli do aut a jeli jsme domů. Bohu díky za všechny zážitky a nové zkušenosti. Myslím, že na to budeme všichni vzpomínat v tom nejlepším. Díky Václavovi a Jáchymovi jsme všechno dokázali pochopit, moc nám pomohli. Děkuji taky Fandovi za organizaci, nápad a všechno kolem. Těším se na další výlety!
Daniel Šefčík