Extrémní křížová cesta (EKC), to je:

Výzva – Kdo jde na EKC neví, jestli dojde. Když se rozhodneme jít do neznáma, tak přicházíme o určitou jistotu. Tato nejistota pak vede k setkání s Bohem.

Cesta – Člověk je jednota těla a duše. Když vyjdeme, tak uvedeme celého člověka do modlitby. Je to způsob askeze, která otevírá člověka a směřuje ho na Boha. Odcházíme z toho, co známe, do toho co neznáme.

Námaha – Během cesty může přijít okamžik, kdy mi začíná být špatně. Něco začíná bolet, mrznu, zabloudil jsem, usínám, jsem unavený… Přichází otázka: “Mám jít dál, a jestli ano, tak proč?“. Je to velmi důležitá otázka. Tato otázka může vést k Bohu. Jestliže jdu kvůli Bohu, tak je to víra.

Setkání – Jestliže jsem přijal tuto výzvu, tak jdu touto cestou, bojuji s únavou. To je smysl EKC, Tvé individuální setkání s Bohem. Po tomto setkání se může v mém životě vše změnit.

Základy extrémní křížové cesty:

Mše sv. – Eucharistie je projevem nekonečné lásky Boha.

Cesta – Musí byt náročná, mimo hlavní cesty. Min. 30 km. Fyzická únava je nutná.

Noc – EKC je v noci. Noc je více soukromá, v noci je to daleko těžší. V noci člověk může zbloudit, v noci je nejistota.

Samota – Ježíš šel sám. EKC člověk prožívá sám.

Mlčení – Pomáhá soustředit se na cíl.

Rozjímání — EKC je duchovní cestování, rozjímání jsou připravená pro takovou cestu.

Naše Extrémní křížová cesta je noční pěší pochod z Prahy do Staré Boleslavi po předem určené trase (30 km), kterou si můžete stáhnout na www.edk.org.pl nebo v aplikaci edk.

Začátek v kostele Stětí sv. Jana Křtitele v Prazě Hostivaři v pátek 31. 3. 2023. Začínáme mší sv. v 18 hod. Po ní následuje krátké setkání na seznámení s trasou. Trasa měří 30 km. Z toho většina z nich jsou pěšiny, turistické a lesní cesty a zbytek asfaltové a zpevněné cesty. Začátek je v kostele v Hostivaři, odkud se jde do Petrovic, přes Horní Měcholupy a Dubeč, přes Běchovice, Horní Počernice, Zeleneč, Lázně Toušeň a Brandýs nad Labem do Staré Boleslavi. Cíl trasy je u kostela Svatého Václava ve Staré Boleslavi.

EKC je určena především pro osoby, které jsou fyzicky aktivní, zdravé, zvyklé na fyzickou námahu. Je třeba vzít v úvahu, že cesta v noci je mnohem náročnější a únavnější než v průběhu dne a je třeba být na to fyzicky a psychicky připravený.

Vybavte se na cestu: nápoje a potraviny, teplé bundy, čepice, rukavice, dobré boty, pláštěnka, baterka (nejlépe vpředu „čelovka“) a ruční svítilna, náhradní baterie, plně nabitý mobilní telefon, karimatku, reflexní prvky, nebo vesta. Zájemci si mohou připravit vlastní dřevěný kříž.

Důležité! Účast na EKC je na vlastní nebezpečí. Neposkytujeme pojištění ani lékařskou péči. Bezpečnost na trase bude záviset hlavně na vás samých. Řiďte se obecnými pravidly silničního provozu.

Během EKC se účastníci pohybují samostatně nebo ve skupinách do 10 osob. Během cesty platí pravidlo mlčení mimo zastavení křížové cesty. Pojďme respektovat toto pravidlo vzhledem k hlubšímu prožitku jednotlivce. Náš rozhovor může rušit ostatní.

Doporučujeme zajistit jednotlivou dopravu, která vás odvede z cesty, pokud nebudete schopni pokračovat v cestě. Před odjezdem informujte blízké o vaší účasti v EKC, uveďte mapu a vysvětlete průběh trasy.

EKC je individuální boj s cestou kříže a vlastními slabostmi.

Na křížovou cestu je třeba se přihlásit! Přihlášení účastníci obdrží plán cesty s podrobnými informacemi a texty s rozjímáním k jednotlivým zastavením.

Přihlašování je možné od 22. 2. 2023 na: https://www.edk.org.pl/ nebo zasláním e-mailu: [email protected] (o. Andrzej Siejak) nebo formou zprávy na fcb EKC.Praha

Pro bližší informace mě kontaktujte na emailu: [email protected] , a rád vám je zodpovím.

o. Anrzej Siejak