Světový den mládeže je setkání mladých lidí z celého světa s papežem. Je to také pouť, oslava mládeže, vyjádření univerzální církve a intenzivní okamžik evangelizace pro svět mladých. Přestože je jasně patrná jeho katolická identita, Světový den mládeže otevírá své dveře všem bez ohledu na to, jak jsou církvi blízcí nebo vzdálení. Na termín 1. - 6. 8. 2023 zve na Světové dny mládeže papež František do Lisabonu.

Z naší farnosti se jich zúčastní skupina starší mládeže za doprovodu o. Karola a br. Andrzeje. Provázejme je i celé setkání modlitbou.

Ve dnech 24.–26. 7. odletí z České republiky postupně 3 177 mladých do Lisabonu. Rozmanitý duchovní, kulturní i sportovní program připravili organizátoři Světových dnů mládeže, které proběhnou v portugalském hlavním městě ve dnech 1.– 6. 8. Vrcholem této akce bude setkání více než milionu mladých lidí z celého světa s papežem Františkem.

image:Image

Foto: Vojta Pospíšil, Člověk a Víra

Dny v diecézi

Přes 16 tisíc mladých, včetně českých poutníků, zaplní ulice Porta již od 26. do 31. července během tzv. Dnů v diecézi, předprogramu Světových dnů mládeže (SDM). Tyto dny tradičně předcházejí SDM a budou se konat v 17 diecézích po celém Portugalsku. První tři dny, 26., 27. a 28. července, se mladí lidé zúčastní vždy dopoledne programu ve farnostech, ve kterých budou ubytováni a v odpoledních hodinách budou mít na výběr z bohatého programu akcí. Těšit se mohou například na inscenaci tří muzikálů – Via Crucis (v Coliseu do Porto),  Evangelho (v Auditoriu Casa de Vilar) či Cristo Vive (v Estúdio do Perpétuo Socorro). Na pódiu v městském parku zazní hudba místních známých interpretů, dále jsou na programu varhanní koncerty, modlitby Taizé, adorace, modlitba růžence a mše svaté. V prvních třech dnech budou také připraveny čtyři turistické trasy, po kterých se mohou poutníci následně vydat poznávat hlavní památky Porta. V sobotu 29. července vyvrcholí Dny v diecézi mší svatou s portským biskupem Manuelem da Silva Rodrigues Lindou v městském parku v Portu.

Co čeká účastníky Světových dnů mládeže?

Ve dnech 1.–6. srpna se uskuteční samotné Světové dny mládeže, na které se sjede do Lisabonu až jeden milion mladých z celého světa. Během těchto dnů bude kromě velkých společných akcí a bohoslužeb připravena po celém městě rozmanitá nabídka koncertů, divadel, přednášek, workshopů, sportovních utkání nebo panelových diskuzí. Mladí mohou poznat tamní kulturu, zvyky a tradice. Místní salesiánské hnutí mládeže zve například mladé v rámci City of Joy, 2. srpna, k účasti na tzv. Flash Mob. Jedná se o taneční kreaci, do které by se podle předpokladů mělo zapojit více než 8 tisíc mladých účastníků. V rámci týdne se uskuteční také 38 konferencí, které se budou zabývat tématem povolání, poslání, výzev dnešní společnosti, osobního či profesního světa. Síť delegátů mládeže při Komisi biskupských konferencí Evropské unie povede ve čtvrtek 3. srpna 2023 panelovou diskuzi s názvem Křesťanská svědectví o víře a sociální angažovanosti. O patronech Světových dnů mládeže v Lisabonu, mezi které patří např. blahoslavený Carlo Acutis či blahoslavená Chiara Badano, uspořádá Nadace Champalimaud tematické konference, na kterých zazní svědectví rodiny, přátel či dalších osob, kteří osobně znali některého z těchto patronů. Pro účastníky byla vytvořena také aplikace ke stažení do mobilu, díky které mohou jednoduše sledovat program a vybírat si z rozmanité nabídky akcí.

Česká výprava je připravena

Velká část přihlášených jede na akci tohoto druhu úplně poprvé. Jednou z nich je také Marie Aufová, která se nejvíce těší na setkání mladých napříč světadíly a na radostnou atmosféru, která vždy na takových událostech panuje. “Přátelé, kteří se mnou sdíleli nezapomenutelné zážitky z předchozích Světových dnů mládeže mě jednoznačně přesvědčili, že musím toto jedinečné setkání osobně zažít,” dodává Marie Aufová.

Českou výpravu organizuje Sekce pro mládež České biskupské konference. “Technika, ozvučení a hudební nástroje pro scholy jsou naloženy a v sobotu v brzkých hodinách vyrážíme s plným autem z Prahy. Do Portugalska bychom měli dorazit v pondělí večer," dodává Roman Kubín, ředitel Sekce pro mládež ČBK a koordinátor této akce. Z České republiky se k výpravě také přidá devět biskupů, kteří budou mít připravené pro naše účastníky katecheze v rámci dopoledního programu v Českém centru v týdnu od 1.–6. srpna.

Zdroj: ČBK