Máte někdy pocity bezmoci, když vidíte utrpení ve světě? Říkáte si, že s tím nic nenaděláte?

Jako jednotlivci možná opravdu mnoho nezmůžeme. Můžeme mít však zkušenost s Bohem, který mění náš pohled a nečekaně vstupuje do zoufalých situací.

To zažil i Magnus MacFarlane-Barrow, zakladatel hnutí Mary’s Meals. Jako humanitární pracovník pomáhal při hladomoru v Malawi. Tehdy navštívil jednu chudou rodinu, kde šesti dětem právě umírala maminka. S velikou starostí se modlila za své děti, aby se jich někdo ujal. Magnus se zeptal jejího nejstaršího čtrnáctiletého syna Edwarda, co očekává od života. Čekal odpověď typického teenagera, ale Edward prostě řekl: „Chci mít co jíst a jednou chodit do školy.“ Jeho slova Magnuse silně zasáhla a rozhodl se začít dětem v Malawi pomáhat.

Myšlenka hnutí Mary’s Meals, které se zaměřuje na děti z nejchudších částí světa, je jednoduchá: Každé dítě dostane jedno výživné jídlo denně v místě svého vzdělávání a ti, kteří mají více, než potřebují, se budou dělit s těmi, kteří nemají ani to nejzákladnější.

Kromě nasycení hladových dětí, kterým jídlo mnohdy zachraňuje život, jsou děti motivovány chodit do školy. Mají tak naději na lepší život, než měli jejich negramotní rodiče.

Magnus dosáhl spolu s obrovským množstvím malých dárců, příznivců a pomocníků toho, že v současné době už Mary’s Meals živí ve školách téměř 2,5 milionu dětí po celém světě. Jde o velmi levný způsob školního stravování, kdy pouhých 550 Kč nasytí jedno dítě na celý školní rok!

 

25. 2. 2024 od 18 hod. přijala pozvání do naší nově zrekonstruované Farní evangelizační stodoly teoložka a psycholožka Kateřina Lachmanová. Představí organizaci Mary’s meals a Boudu, která krmí miliony dětí. Díky tomuto projektu téměř čtvrt milionu dětí v nejchudších oblastech světa dostává pravidelně jídlo a chodí do školy. Během přednášky se dozvíme, jak to všechno vzniklo.  Nahlédneme do příběhu zakladatele Magnuse Mac Farland-Barrowa a uslyšíme, jak se Mary’s Meals dostala do České republiky.  Dozvíme se, jak se projekt této organizace vyvíjí ve světě i u nás a třeba i to, jak málo korun stojí nasycení jednoho dítěte na jeden školní rok. Přijďte si poslechnout o malých skutcích lásky, které můžeme dělat každý z nás. Těšíme se na vás.